Naše balkony, terasy a zahrady nepřestanou být zelenou oázou, ozdobou ani pastvou pro oči, na kterou jsme pyšní. Tímto článkem se vám snažíme přiblížit, jaké rostliny se nejlépe hodí do těchto pochmurných dnů a jak se o ně má správně pečovat.
Rostliny dáváme do truhlíků, květináčů, obecně do nádob z toho důvodu, že není možná přímá výsadba do země a nebo není přímá výsadba žádoucí. Stále častěji takovou výsadbu nacházíme umístěnou také v zahradách, protože rostliny v květináčích mají své výhody (úspora času, flexibilita, kontrola). Samozřejmě jsou i značné nevýhody (omezený prostor pro kořenový systém, zvýšená péče, citlivost proti mrazu, který přichází ze všech stran), které ale můžeme vyřešit znalým výběrem, správnou péčí a ochranným opatřením.
Většina kvetoucích rostlin pochází z tropických oblastí, kde je stálá celoroční teplota. Aby přežily, tak se musely přizpůsobit. Listnaté stromy se například před zimou zbavují listí, aby zabránily odpařování vody a mráz je nepoškodil. Jehličnany obsahují oleje, které používají jako ochranu proti mrazu. Keříčkovité bylinky zase na zimu nechávají pouze kořen, který se znovu rozroste, až to počasí dovolí. A jiné druhy odumřou celé, ale předtím se vysemení a tato semena vzklíčí, až jim to okolní prostředí umožní.
Za rostliny v květináčích ,,odolné proti zimě” se však považují jen rostliny, které si udržují své listy stále zelené, a nebo je shazují, ale zůstává po nich kmen a všechny větve. Mezi nejoblíbenější mrazuvzdorné stálezelené jehličnany, které budou vypadat krásně celou zimu patří: borovice kleč, tis červený (jedovatý!), jalovec, smrk sivý a další jehličnany. Stálezelené odolné listnaté dřeviny jsou pak zimostráz (buxus), bobkovišeň, bambus, hlohyně šarlatová, rododendrón aj. Nepochybně do tohoto výčtu patří i stálezelené trvalky a to čemeřice, levandule, zakrslý hvozdík sivý, šater plazivý, denivka, bergenie, kapradiny a okrasné trávy (Ostřice japonská, Buchananova a Ostřice převislá).
Všechny zmiňované rostliny potřebují správnou péči. Všeobecná péče o odolné rostliny v květináčích a truhlících se neliší. Musíte dbát na správnou velikost květináče, dostatek drenážního materiálu, pravidelnou zálivku a hnojení, přesazování, pokud se rostlina zvětšila, odstranění přebytečných nebo suchých částí rostliny, zajištění zimní ochrany (izolace květináčů) a v neposlední řadě neopomínejte na kontrolu škůdců a onemocnění.
Pevně věříme, že vám naše rady budou cenné a postaráte se o to, aby vaše zahrada byla i v zimních měsících pro okolí i vás tou správnou chloubou u které budete moci relaxovat a zpříjemňovat si každý den.