Existuje mnoho květin a rostlin, které budou zdobit váš balkon, terasu nebo okna celý podzim i třeba v zimě.
Rostliny je vhodné vysazovat od září až do konce listopadu s použitím obyčejného substrátu pro balkonové rostliny. V tomto období se během chladných dnů i nocí rostliny nerozrůstají, proto je vysazujte blízko sebe.
Mezi podzimní klasiku patří neodmyslitelně vřesy a vřesovce. Rostliny s bílými a růžovými kvítky k podzimu prostě patří. Existují i vřesy, které nekvetou, ale jejich větvičky se v chladných dnech mění v ohnivě červené. Pro tento typ rostlin je dobré zvolit substrát s větším podílem rašeliny.
Dalšími dekorativními keříky jsou libavky, které jsou příbuzné již zmíněným vřesům a mají tedy i podobné nároky na péči. Jsou velmi oblíbené pro výrazné masité bobule, kterými jsou na podzim doslova obsypány. Mezi další velmi známé květiny podzimu řadíme chryzantémy.
Do truhlíku se nejvíce hodí ty nízké. Barevná škála je velká a mají rády, když je zasadíte hned k sobě. Ozdobu vám budou dělat až do konce listopadu. Stejně tak i venkovní bramboříky nabízí širokou škálu barevných květů.
Další velmi pěknou a oblíbenou podzimní balkonovou rostlinou je okrasné zelí. Skvělé na něm je, že vám budou jeho listy dělat radost až do Vánoc. Jen ve chvílích, kdy už bude mrznout, tak ho nezalévejte.
No a když jsme u těch Vánoc, tak i hebe a hedera je dobrý výběr. Rozrazilec nebo-li hebe je keřík rozmanitých tvarů, který má nízké nároky na živiny. Břečťan nebo-li hedera je popínavá, stálezelená rostlina, vhodná pro umístění do stínu i na slunce, který vyžaduje spíše vlhčí půdu.
Samozřejmě můžeme sáhnout i po maceškách, podzimních astrách a nebo zakrslých jehličnanech. Máte už vybráno? To jsme rádi. Ihned po výsadbě je zalijte a nezapomínejte je zalévat i v dalších dnech, ale to už jen velmi střídmě. Substrát nesmí vyschnout.
Přejeme vám hezký barevný podzim.